Güvenlik ve Acil Yardım
0 224 757 00 09
Satılık / Kiralık
Foto Galeri
Sosyal Tesisler
Darka Spor Klübü
Güncel Çalışmalar
Aktiviteler
Önemli Telefonlar

Nöbetçi Eczane / İznik

BURSA


Darka İlkeleri

Darka İlkeleri

Sevgili Darka Sakinleri,

Toplu Yapı Yönetim Kurulumuz 17 Temmuz 2016 günü yapılan Olağan Genel Kurul Toplantısında seçilerek göreve başlamış bulunmaktadır.

Darka’nın ülkemizde bir eşi daha olmadığının bilincindeyiz. Bugüne kadar bu görevi lâyıkı ile yapan tüm geçmiş dönem yönetimlerine teşekkür etmeyi bir borç biliyor ve yine bu bilinçle Darka’mızı kurulduğundan bugüne kadar oluşan ve uygulanan kurallarımız çerçevesinde yeni dönemde (2016-2018),aynı yaşam kalitesiyle, yaşatmaya çalışmayı ana amacımız olarak kabul ediyoruz.

Bugüne kadar yönetimde gönüllülük esasından hareketle görev alanlardan devraldığımız bu güzide yapıyı, önümüzdeki dönemde bizden bu görevi devir alacak arkadaşlarımıza en az bugünkü gibi hatta daha iyi bir şekilde devretmek için de Darka da yaşayan tüm Darkadaşların bize destek olmasını beklemenin hakkımız olduğunu düşünmekteyiz.

Bilindiği üzere, kuruluşundan bu yana geçen 35 yılı aşkın sürede bir çok hane el değiştirmiş, eski dostlar gitmiş yerine yeni dostlar gelmiş bulunmaktadır. Bu döngü devam ediyor ve edecek… Ancak, kuruluşundan bu güne kadar kurucularının temelini attığı ve Darka da yaşayanlarca da oluşan, oluşturulan  belli bir görgü ve kültür birikiminin getirdiği bu ortak yaşam kuralları, yıllar boyunca sürdürülmeye devam ettirilmektedir.

 Darka Evleri Toplu Yapı Yönetimi olarak bugüne değin birlikte oluşturduğumuz bu yaşam kurallarımızı, eskiden beri burada yaşayanlara tekrar hatırlatmayı; yeni gelenlere de duyurmayı, yanlışlıkla da olsa uymayanları uyarmayı, bilgilenmelerini  ve özümsemelerini sağlamak için  paylaşmayı arzu ettik.

Bu suretle, herkesin birbirini daha iyi anlaması ve birlikte kaliteli bir yaşamı devamı dileğiyle   bu ilkelerimizi bilgilerinize sunarız.

KALİTELİ BİR YAŞAM İÇİN İLKELERİMİZ:

 • Darka’da estetik daima ön plandadır. Evlerimizin dış yüzeyleri serpme sıva ve beyaz  kireç boyayla boyalı, kapı, pencere gibi tamamlayıcı parçalar ahşap çam, kiremitler  Osmanlı tarzında döşenmiş olup bu formatı korumak ilk ilkemizdir. Buna özen gösterilir ve bunların haricinde malzeme kullanılmaz. Balkonlar, Teraslar ve Avlular, cam veya başka malzemelerle kapalı alan haline getirilemez,
 • Evlerin içinde ya da dışında yapılacak her türlü tadilât Yönetime yazılı olarak bildirilerek Yönetimin onayı alınır.
 • Ortak alanlara, bahçelere Yönetimin bilgisi ve onayı dışında müdahale edilemez, sıra dışı uygulamalar ile Darka’nın mimari yapısı ve bütünlüğüne, imar tarzına aykırı bir değişiklik yapılamaz.
 • Araçlarınız otoparklara, çizgilere uygun bir şekilde park edilmelidir. Araçlar, otoparklarda sürekli işgal yaratacak şekilde  bırakılamaz.
 • Dahili kanalizasyon sistemine zarar vermemek için tuvalet kağıdı, pet vs. şeyler giderlere atılmaz.
 • Darkamız 3.Derece Doğal Sit alanıdır. Bu nedenle Yönetim ve Yönetim ofisinin bilgisi ve onayı olmadan ağaç kesilemez ve dikilemez.
 • Komşularımızı rahatsız edecek şekilde yüksek sesle müzik aleti vs. kullanarak gürültü kirliliğine sebebiyet verilmemelidir. (Televizyonların teraslarımıza çıkarılması kesinlikle uygun değildir)
 • Yönetimce personelimize verilen görevler personelce uygulanırken onlara mani olmamalı, zorluk çıkarmamalıdır. Personel ile muhatap olunmayıp şikâyetler yazılı ya da sözlü olarak Yönetim ofisine yapılmalıdır.
 • Evlerde yapılacak yüksek sesli  konuşmaların da komşularınızı rahatsız edebileceğini unutulmamalısınız.
 • Darka içinde, yayaların, özellikle de çocukların ve yaşlıların can güvenliğini sağlamak amacıyla hızlı otomobil, motosiklet ve bisiklet kullanılmamalı, sahil yoluna motorlu taşıtla (otomobil, motosiklet, motorlu bisiklet vb) girilmemelidir.
 • Terlik ve ayakkabılar balkon ve ev girişlerimizde bırakılmamalıdır.
 • Ortak kullanım alanı olan çimlere halı vs. gibi örtüler sererek oturulmamalı, yeşilliklere çıkarılan masa ve sandalyeler gün sonunda toplanmalıdır.
 • Halı, kilim, yorgan gibi ev eşyalarını canım yeşilliklerimizin üzerine serip görüntü kirliliği yaratılmamalıdır.
 • Balkon ve teraslara çamaşır ipi gerip çamaşırlarınızı sergilemeyiniz, balkon korkuluklarına çamaşır, havlu asılmamalı, çamaşırlar diğer komşuları rahatsız etmeyecek şekilde doğrudan görünmeyen yerlerde kurutulmalıdır.
 • Hemzemin teraslarınızda geceleyin bırakacağınız örtü veya şiltelerin köpek ve kediler tarafından kirletilebileceği veya zarar verebileceğini gözden uzak tutmayınız.
 • Bisikletlerin etrafa gelişi güzel bırakılmasının yayaların geçişine engel olacağı gibi yaralanmalarına da sebep olabileceği unutulmamalı, sadece bisiklet parklarına konulmalıdır. Bu konuda, her Darkalı çocuklarını da  uyarmalıdır.
 • Evcil can dostlarınızdan köpeklerinizi asla tasmasız gezdirmeyiniz, insanların göle yoğun olarak girdiği kısımlarda Göle sokmayınız ve sahil şeridimizde bulunan çim, kum alanlarda başıboş bırakmayınız. Fiziksel ihtiyaçları için daima yanınızda poşet bulundurunuz. Sahipsiz kedi ve köpekler çöpleri dağıtmakta olup sakinlerimiz için tehlike içermektedir. Bu sebeple başı boş dolaşan kedi ve köpekleri sahiplenmeyiniz. Geçici olarak sahiplenilen bu zavallıların kışı nasıl geçireceklerini de düşününüz.
 • Özellikle yaz aylarında mangal yakarak komşularınızı duman altında bulunma mecburiyetinde bırakmayınız. Mangal seven dostlarımız balkonlarına barbekü yaptırarak ya da dumansız mangal ile çözüm bulabilirler. Lütfen kozalak ve çıra kullanmayınız.
 • İlaçlama hizmetini aldığımız firmanın önermiş olduğu en etkili  saatler  19:00 – 20:00 arasındadır. Yapılan uçkun mücadelesine engel olmayınız.
 • Güneş şemsiyelerinin kullanımı esnasında komşularınızın görüntü alanlarına müdahil olacak şekilde konumlandırılmamasına özen gösterilmelidir. ( Reklam içeren şemsiyeler kullanmayınız)
 • Otopark sorunu yaşamamak için otoparkların bisiklet, motosiklet ve benzeri vasıtalarla işgal edilmemesine özen gösterilmelidir.
 • Sahildeki iskelemiz üzerine konulan şezlonglar iskelede kullanılmak üzere sizlerin kullanımına tahsis olunmuştur. Bunları iskeleden çıkarmayınız.
 • İskele üzerinde ve sahil şeridinde yerlerde şişe, bardak vs bırakarak başta küçük çocuklar olmak başkalarının yaralanmasına sebep olunabileceğini unutmayınız, bunları bırakanları uyarınız.
 • Yeşil alanlarımız ve iskele üzerinde kabuklu kuruyemiş kabuklarını, meşrubat şişelerinin gelişi güzel yerlere atmayınız, çöp kapları bunlar için konulmuştur, çöpleri buralara atınız, çoçuklarınızı da bu konuda uyarınız.

Toplu Yapı Yönetim Planı doğrultusunda sevk ve idare edilen Darka'mızın, bütünlüğünün korunması amacıyla belirlenmiş ve artık teamül haline gelmiş bu kurallara uyulmasının zorunlu olduğu gözden uzak tutulmamalıdır.

Darka Toplu Yapı Yönetimi